Роман Полюга – про сестер Городних, історію та проблеми львівського біатлону

14/01/2021

Вже сьогодні, 14 січня, в німецькому Арбері стартує Кубок IBU з біатлону, на якому виступить висхідна зірочка львівського біатлону, майстер спорту України, 19-річна Юлія Городна. Вона пройшла у склад збірної команди завдяки успішному виступу на грудневому чемпіонаті України і під час контрольної гонки кандидатів у збірну команду. Для старшої із сестер Городних це буде дебютний виступ на змаганнях серед дорослих такого рівня. Що можна від неї очікувати?

Про це журналіст сайту відділення НОК України у Львівській області запитав у голови Львівської обласної федерації біатлону, директора Львівського обласного центру олімпійської підготовки із зимових видів спорту м.Новояворівськ, члена Олімпійської ради Львівщини Романа Полюги. Під час розмови пан Роман також розповів про найболючіші проблеми, які зараз є у львівського біатлону.

– Є багато факторів, від яких залежить виступ Юлії Городної на Кубку IBU, – каже фахівець. – Це, перш за все, здоров’я, щоб десь не підхопити якогось вірусу. Це найголовніше. Бо зараз відсторонюють від участі у змаганнях цілі команди. А так Юлія в принципі готова до старту. До цих змагань вона готувалася на зборі в Австрії. Якщо буде здоров’я, то, я думаю, буде все добре.

– В грудні Юлія Городна досить добре виступила на чемпіонаті України в Буковелі, де в одному зі стартів зупинилася за крок від медалі.
– В Буковелі я був з командою Львівської області на всіх тренуваннях і безпосередньо на чемпіонаті України. Все було прекрасно в Юлії, хіба що в мас-старті щось в неї не пішло. Могла виступити краще. Тому що молодша сестра Олена Городна зайняла четверте місце, а Юлія виступила нижче своїх можливостей. Зараз Олена прихворіла, отруїлась в Буковелі. Вона вдома, хоча мала бути на зборі в Сянках Турківського району. Надіюся, наступного тижня повеземо її на збір.

– Пригадайте для наших читачів, коли раніше представники львівського біатлону виступала на серйозних міжнародних змаганнях серед дорослих?
– Відносно недавно Віталій Кільчицький виступав на чемпіонатах світу, Європи. І Віталій Кожушко виступав на серйозному рівні. Вони разом виступали, коли ще Олег Меркушин працював у нас в ДЮСШ “Янтар” в Новояворівську. Анастасія Меркушина починала у нас в спортивній школі заняття. Так що в нас не один десяток років в принципі спортсмени виступають на міжнародному рівні. Пригадую, ще у 80-х роках минулого століття непогано виступали наші спортсмени – команда була третьою на чемпіонатах України, на чемпіонатах колишнього Союзу гідно виступала.

Зараз основна проблема – забезпечити спортсмена після того, як він закінчує навчання в школі, університеті. От в мене зараз 5 спортсменів, які є майстрами спорту України, кандидатами в майстри спорту України, два роки тому закінчили університет і виїхали в Польщу на роботу, тому що ми не можемо їх забезпечити бодай зарплатою.

Ми зараз більше перекваліфікувались на тренування дівчат. Бачимо, підходить час і не маємо куди прилаштувати хлопців. Раніше було простіше: десь в армії вони служили, десь за “Динамо” виступали. А зараз це проблема. Її треба вирішувати на рівні області. Це дуже важливо. Ну от закінчує спортсмен університет. І що далі? Він кандидат у збірну команду України. Але він хоче зарплату отримувати. А зробити це проблематично. Раніше було простіше – домовлялися з військовими частинами, де вони служили, виступали за військові частини і в той же час виступали за область на всіх чемпіонатах України з біатлону. Це питання і зараз можна вирішувати, але на обласному рівні.

Ми фінансуємося з обласного бюджету. Якби було нормальне фінансування, то це питання можна було б вирішувати. А нам грошей вистучає тільки на участь у змаганнях і проведення навчально-тренувальних зборів. А вже питання придбання інвентаря, придбання набоїв – це вирішуємо на місцевому рівні. Новояворівська міська рада нам допомагає. Питання забезпечення перевезення – теж велика проблема. Це ж треба патрони, набої, гвинтівки возити на всі змагання. Потрібен нормальний бус для цього. А ми своїми машинами 20 років це робимо. Треба ставити питання на рівні області, якщо на Львівщині зацікавлені розвивати такий вид спорту, як біатлон. Нам цього року треба обов’язково зробити 2,5-кілометрову лижоролерну трасу в Новояворівську – просто покласти один шар асфальту, тому що цій трасі 40 років і вона не годиться для тренувань. А ми виїжджаємо з дітьми на дорогу тренуватися. Але на дорозі – це не тренування! От такі питання основні, щоб можна було розвивати цей вид спорту.

– Можете при нагоді назвати спонсорів, благодійників, хто підтримує і допомагає вам в ці непрості часи.
– Зараз це проблема теж. Все тримається на тому, що Львівська обласна рада дає кошти через управління фізичної культури і спорту облдержадміністрації. І на тому, що Новояворівська міська рада нас розуміє і підтримує. Мерія готова нам давати кошти на капітальні вкладення. Ми маємо два стрілецькі тири, лижоролерну трасу, біатлонне стрільбище, але це все вже має 40 років і його потихеньку треба ремонтувати. І міська рада береться за це, тільки щоб більше з області було грошей на забезпечення тих спортсменів, які вже виступають у збірних командах України. Так само зараз питання стоїть щодо Олени Городної. Не знаю, чи дадуть їй зараз “ставку”. Все залежить від того, як вона виступить на лютневому чемпіонаті світу серед юніорів в Австрії. І тоді, якщо їй в Міністерстві молоді і спорту України дадуть “ставку”, то буде легше. А так, треба на рівні області такі питання порушувати щоб можна було підтримувати те, що вже є, і розвивати біатлон далі. Основне – це матеріальна база. Нам потрібно цього року десь 3,5 млн грн щоб покрити 2,5 км лижоролерної траси, зробити реконструкцію біатлонного стрільбища.

Василь ТАНКЕВИЧ, сайт відділення НОК України у Львівській області

Інші новини

ukУкраїнська