НОК України – 29 років! Історія утворення Національного олімпійського комітету

22/12/2019

Конференцію засновників Олімпійського комітету України було вирішено скликати в червні 1990 року. У «Спортивній газеті» 26 травня 1990 року було опубліковано норми представництва делегатів та склад підготовчої комісії з проведення конференції засновників ОК У. Але влітку 1990 року запланована конференція щодо створення Національного олімпійського комітету України не відбулася.

1 листопада 1990 року у «Спортивній газеті» було розміщено велику статтю Валерія Борзова, нового на той час голови Міністерства у справах молоді, фізичної культури та спорту УРСР, який пояснив, що запланована на літо установча конференція НОКу не відбулася у зв’язку з реорганізацією Держкомспорту України. Але, на його думку, цей час не було змарновано.

Відтак, проведення Асамблеї засновників НОК України було заплановано на грудень 1990 року. Для організації установчої конференції було створено підготовчий комітет у складі: В.П. Борзов (голова), В.В. Барабаш (заступник голови), В.П. Безсмертний (секретар), І.П. Донцов, В.К. Гаврилко, І.Ф. Ємчук, С.К. Фомін. Усього відбулося три засідання цієї групи (27 листопада, 19 і 21 грудня 1990 року), на яких було розроблено норми представництва на Асамблею засновників, проекти складу робочих органів Асамблеї, порядку денного, Статуту НОК, персонального складу НОК України.

Ретельно до цієї події готувалися в західному регіоні України. У Львові було створено відповідну робочу групу, ініціатором якої став тогочасний голова Львівського обласного комітету з фізичної культури і спорту Мирослав Герцик. Ця група, знайшовши однодумців та колег Івано-Франківщини й Тернопільщини, займала чітку позицію щодо утворення в Києві незалежного НОК України й категорично не погоджувалася на будь-яке підпорядкування Москві. Через колег з Прибалтики було навіть роздобуто примірник статуту МОК. Активну участь у роботі групи займав тогочасний директор ДЮСШ №9 м. Львова Степан Родак. Ним було проаналізовано правові аспекти участі України у міжнародному олімпійському рухові. Після тривалих дискусій до цієї групи приєднався й професор ЛДІФК Олександр Сунік. Незабаром у Львові з питання утворення НОК України відбулася конференція, основним питанням якої було обговорення запропонованого в Києві проекту статуту НОК та вироблення узгодженої позиції делегатів від Львівщини під час Асамблеї засновників. Проект статуту НОКу було визнано таким, що суперечить національним інтересам України. Делегація зі Львова ретельно й активно готувалася до поїздки в столицю України. Як свідчили учасники делегації, було розроблено стратегію поведінки та дій під час проведення самої Асамблеї. Планувалося будь-якою ціною домогтися створення самостійного, незалежного від Москви НОК України.

22 грудня 1990 року Асамблея засновників Національного олімпійського комітету України розпочала роботу о 10 годині ранку в актовому залі тодішнього Київського інституту фізичної культури. З числа запрошених 210 делегатів на засідання прибули 168 представників, а також почесні гості, представники преси та телебачення. Прес-центр очолював І. Засєда. Гостями від Верховної Ради УРСР були народні депутати Я. Кендзьор, А. Матвієнко, В. Пауль. Також право голосу було надано присутнім у залі членам Олімпійського комітету СРСР Б. Шахліну та Л. Турищевій. Загалом в залі були присутніми 36 Олімпійських чемпіонів та призерів.

Робота розпочалася з обрання керівних органів Асамблеї, затвердження порядку денного і регламенту. Головуючими на засіданні було обрано Голову Державного комітету УРСР у справах молоді, фізичної культури і спорту В. Борзова, його першого заступника В. Барабаша та голову РР ПКФСТ «Колос» А. Усенка. До порядку денного було внесено такі питання:

1. Про створення Національного олімпійського комітету України
Доповідач: голова Підготовчого комітету з проведення Асамблеї засновників НОК України В.П. Борзов
2. Про Статут Національного олімпійського комітету України
Доповідач: секретар Підготовчого комітету з проведення Асамблеї засновників НОК України В.П. Безсмертний
3. Вибори членів Національного олімпійського комітету України
4. Різне.

В обговоренні першого питання взяли участь 14 осіб, серед яких був і резонансний виступ голови республіканської федерації бобслею Валерія Шутого, який зробив заяву, що його обрано головою Українського національного олімпійського комітету (УНОК), утвореного восени 1990 року.

В результаті напружених дискусій, представлення альтернативного статуту, непростого постатейного обговорення проекту Статуту, було ухвалено постанову про затвердження статуту НОК України.

Оскільки на той час в УРСР офіційно було зареєстровано 45 республіканських спортивних федерацій з олімпійських видів спорту, тому загальну чисельність членів НОК було обмежено 89 представниками. Персональний склад НОКу було запропоновано сформувати з 45 членів від федерацій, 27 членів від регіонів (25 областей, міст Києва та Севастополя), 12 членів як окремих осіб і 5 резервних місць.

Отож Статут і перший склад НОК України було проголосовано 22 грудня 1990 року у кількості 84 осіб, на чому Асамблея засновників НОК України завершила свою місію.

Відразу ж після цього відбулася перша сесія Генеральної Асамблеї НОК України, яку відкрив А. Усенко. У роботі першої сесії взяли участь 73 члени НОК України та 88 делегатів Асамблеї засновників НОК України, які не були обрані до складу НОК України.

На цьому засіданні першим президентом НОК України було обрано дворазового Олімпійського чемпіона, уродженця Львівщини Валерія Борзова. Львів’янина Мирослава Герцика було обрано до складу віце-президентів НОК України.

Після 22 грудня 1990 року, відбувалося ще чимало непростих, доленосних, важливих та цікавих сторінок в історії олімпійського руху України. Але саме відтоді розпочалася яскрава історія НОК України!

Оксана ВАЦЕБА, заступник голови відділення НОК України у Львівській області

Інші новини

ukУкраїнська