Резолюція Генасамблеї ООН щодо олімпійського перемир’я: промова Президента МОК Томаса Баха

26/12/2019

9 грудня Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, в якій закликає держави світу дотримуватися олімпійського перемир’я. Пропонуємо вашій увазі промову Президента МОК Томаса Баха на прийнятті цієї резолюції.

Дозвольте мені подякувати вам за велику честь виступити сьогодні перед Генеральною Асамблеєю. Я також дякую уряду Японії під керівництвом прем’єр-міністра Сіндзо Абе за подання цієї резолюції «Побудова мирного і кращого світу за допомогою спорту і олімпійських ідеалів». Від імені Міжнародного олімпійського комітету я хотів би подякувати співголовам Монако та Катару з Групи друзів спорту, а також багатьом державам-членам, які виступили співавторами цієї резолюції. Як постійний спостерігач при ООН, МОК уважно стежить за цим процесом. Відрадно бачити широку підтримку цієї резолюції з боку держав-членів.

Коли наш засновник П’єр де Кубертен відродив Олімпійські ігри рівно 125 років тому, він побачив в цьому спосіб сприяння миру серед усіх націй та народів. В цей наш 125-річний ювілей резолюція, яку ви приймаєте, наочно демонструє, що його бачення залишається незмінним. Ця резолюція є потужним нагадуванням про спільні цінності, на яких засновані як Організація Об’єднаних Націй, так і МОК.

Оскільки в наступному році ООН святкуватиме свою 75-у річницю, що може бути краще, ніж цей Олімпійський 2020 рік, щоб відзначити наші спільні цінності. Як красномовно заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш: «Якщо в нашому світі є істинний символ миру, то це олімпійський дух». З прийняттям сьогодні резолюції про олімпійське перемир’я ви підтримуєте Олімпійські ігри в Токіо 2020 року, як справжній символ миру в нашому світі.

Тому сьогодні у нас є прекрасна можливість підтвердити прихильність МОК до наших спільних цінностей миру, солідарності і поваги. Обидві наші організації керуються універсальністю, рівністю, недискримінацією та верховенством закону. Узгодженість наших спільних цінностей і принципів відображена в Цілях ООН у сфері сталого розвитку. В цих цілях ви спеціально виділили спорт як «важливий фактор», що сприяє досягненню, зокрема, миру, здоров’я, освіти або розширення прав і можливостей жінок.

Наша прихильність до сталого розвитку відображена в нашій всебічній реформі Олімпійського порядку денного 2020. Фактично, ми зробили стійкість центральним елементом всієї нашої діяльності. Ми підтверджуємо свої слова ділом. Це стосується Олімпійського дому, нашої нової штаб-квартири МОК, який в своїй категорії є самою екологічною будівлею в світі. Це також вірно і щодо того, як будуть проводитися Олімпійські ігри в майбутньому.

Олімпійські ігри в Токіо 2020 року стануть найбільш яскравим виразом прихильності МОК до наших спільних цінностей і, зокрема, цілей у сфері сталого розвитку.

Завдяки Олімпійському порядку денному 2020 ми вперше досягнемо гендерної рівноваги на Олімпійських іграх у Токіо, причому найбільша кількість жінок-спортсменок за всю історію становитиме близько 49 відсотків, посилаючи світу сильний сигнал про гендерну рівність.

У дусі наших реформ наші друзі з Організаційного комітету Токіо-2020 під великим керівництвом його президента Його Високоповажності Йошіро Морі видатним чином сприяють сталому розвитку. Токіо-2020 націлений на проведення Ігор з нейтральним рівнем викидів вуглецю. Від олімпійських медалей, виготовлених з переробленої електроніки, до живлення Олімпійських ігор відновлюваною енергією або використання транспортних засобів з нульовою емісією та багатьох інших дій, Олімпійські ігри Токіо-2020 стануть джерелом натхнення для сталого розвитку та включення також для Паралімпійських ігор. Ось чому я хотів би висловити свою подяку, зокрема, президенту Морі за його незмінну особисту відданість нашим цінностям і принципам.

За Олімпійськими іграми в Токіо 2020 року буде слідкувати більше половини всього населення світу. Мільярди людей побачать найбільшу спортивну подію на планеті.

Спортсмени з кожної вашої країни будуть надихати світ. Вони будуть надихати і об’єднувати ваших людей. Вони принесуть гордість і радість кожному. Саме їхні спортивні виступи, їх зусилля, їх досконалість, їх емоції, їх радість, їх сльози створюють магію Олімпійських ігор.

У той же час, я можу сказати вам із власного досвіду, як олімпійський чемпіон, участь в Олімпійських іграх робить вас скромними, тому що ви стаєте частиною чогось більшого. Ви – частина події, яке об’єднує світ. Ви є частиною досвіду, який пропагує спільні цінності всього людства. Ви є частиною справді глобальної спільноти.

На Олімпійських іграх дискримінації немає. На Олімпійських іграх всі рівні. На Олімпійських іграх усі дотримуються однакових правил.

Олімпійські ігри є єдиною на сьогодні подією, яка об’єднує весь світ в мирних змаганнях. У Токіо світ побачить спортсменів з усіх 206 національних олімпійських комітетів і олімпійської збірної МОК для біженців. Ці 11 000 найкращих спортсменів світу є суперниками в спорті, але в той же час вони мирно живуть разом під одним дахом в Олімпійському селищі.

Це олімпійське послання миру для всього людства. Наші добрі японські друзі і господарі чудово тлумачать цю місію Олімпійських ігор.

Ми можемо досягти цієї універсальності, лише якщо ми дамо можливість кожному брати участь. Для цього нам потрібна солідарність. Ось чому МОК розподіляє 90 відсотків усіх своїх доходів на користь спортсменів та розвиток спорту і паралімпійського спорту в усьому світі. Якщо говорити в цифрах, це означає п’ять мільярдів доларів США за чотири роки однієї Олімпіади. Кожен з ваших національних олімпійських комітетів користується цією підтримкою. Але, будь ласка, не хвилюйтеся, у бюджеті МОК немає ні цента грошей платників податків.

Ще одна ілюстрація цієї солідарності – олімпійська команда МОК, що складається з біженців. Рівно чотири роки тому саме в цьому місці я оголосив про створення цієї олімпійської команди біженців. Потім ці спортсмени-біженці змагалися нарівні з усіма іншими спортсменами на Олімпійських іграх в Ріо 2016 року. Стоячи тут знову чотири роки по тому, я хотів би оголосити вам, що нам більше не потрібна олімпійська команда МОК для біженців. Але, на жаль, причини, через які ми створили цю команду, продовжують зберігатися. Ось чому у нас знову буде олімпійська команда МОК для біженців на Олімпійських іграх в Токіо-2020. Таким чином, ми хочемо послати всім біженцям сильний сигнал надії і, в той же час, ми хочемо підвищити обізнаність у всьому світі про глобальну кризу біженців.

Для досягнення цієї глобальної солідарності та справжньої універсальності, МОК та Олімпійські ігри повинні бути політично нейтральними. Ми можемо виконати нашу місію з об’єднання світу лише в тому випадку, якщо Олімпійські ігри стоятимуть вище і поза будь-якими політичними розбіжностями.

Наш політичний нейтралітет нерозривно пов’язаний з автономією спорту. Ти можеш бути нейтральним лише тоді, коли ти автономний. Завдяки цій автономності ми можемо забезпечити рівне застосування правил та законів спорту у всьому світі. Починаючи з прийняття історичної резолюції A / RES / 69/6 в 2014 році, Генеральна Асамблея ООН визнала та підтримала цю автономію, яка є настільки важливою для нашої місії. Ось чому я вдячний, що особисто можу попросити вашої постійної підтримки щодо автономії спорту та політичного нейтралітету МОК та Олімпійських ігор.

У нашому крихкому світі ми бачимо, що наші спільні цінності та принципи ставляться під сумнів не тільки в міжнародному співтоваристві, але й у спорті.

У спорті ми можемо спостерігати зростаючий підрив поваги до світового правопорядку. Деякі вважають, що верховенство права до них не відноситься або навіть хочуть нав’язувати свої закони іншим.

Солідарність знаходиться під загрозою, коли зростає недовіра і особистий інтерес. Деякі хочуть знецінити Олімпійські ігри до чисто бізнес-моделі, орієнтованої на прибуток. Ми їм кажемо: ми організація, яка заснована на цінностях. Для МОК гроші не є самоціллю. Для нас гроші – це лише засіб для досягнення нашої місії об’єднання світу у мирі та солідарності.

Універсальність знаходиться під загрозою, коли наш політичний нейтралітет не дотримується. Наш політичний нейтралітет підривається щоразу, коли організації або окремі особи намагаються використовувати Олімпійські ігри як сцену для своїх власних планів – якими б законними вони не були. Олімпійські ігри – це спортивне свято нашого людства. Вони не є і ніколи не повинні бути платформою для просування політичних або будь-яких інших потенційно суперечливих цілей.

МОК повністю відданий збереженню і зміцненню цих цінностей і принципів поваги верховенства закону, солідарності та політичного нейтралітету. Але наших зобов’язань недостатньо. Ми залежимо від вашої підтримки та підтримки урядів для нашої місії і нашого нейтралітету.

Ось чому ми так вдячні за вашу підтримку резолюції про олімпійське перемир’я. Цим рішенням ви також підтримуєте ці цінності та принципи, які нас об’єднують. Будь ласка, враховуйте ці цінності і принципи щоразу, коли вам потрібно приймати рішення, які впливають на спорт.

У цьому олімпійському дусі універсальності, солідарності й миру я запрошую всіх вас взятися за руки і відсвяткувати нашу єдність у всьому нашому різноманітті на Олімпійських іграх в Токіо-2020 і після них. Давайте разом продемонструємо, що наше спільне людство сильніше всіх сил, які хочуть нас розділити.

НОК України

Інші новини

ukУкраїнська