Олена СТЕЦКІВ: «З кожним роком в нас покращуються результати, зменшується відставання від лідерів»

29/03/2020

За підсумком 9-ти етапів Кубка світу з санного спорту сезону 2019/2020, найкраща українська санкарка, учасниця двох Зимових Олімпійських ігор (2014, 2018) Олена Стецків посіла 23-є місце, а в підсумковому заліку етапів Кубка націй (відбіркові на етапи Кубка світу) стала 10-ю. В інтерв’ю для сайту відділення НОК України у Львівській області 25-річна львів’янка підбила підсумки сезону 2019/2020, пригадала, чим найбільше запам’яталися Олімпіади, які спогади залишилися від визнання її найкращою спортсменкою Львівщини у січні 2018 року (за версією відділення НОК України у Львівській області), а також дала поради людям, як уберегти себе від зараження коронавірусом.

– Олено, сезон у санкарів завершився і епідемія коронавірусу не вплинула на санний спорт, як на багато інших видів спорту?
– Так, на змагання не вплинула. Вплинула тільки на те, що влітку цього року мали відкривати трасу в Китаї, де пройде Зимова Олімпіада-2022, і деякі спортсмени не поїдуть туди на відкриття траси.

– З 12 березня в Україні оголосили карантин через коронавірус. Ви перебували на канікулах в цей час?
– Так. Ми якраз повернулися з останніх змагань (з етапу Кубка світу в німецькому Кенігзеє, який завершився 1 березня – Авт.).

– Відчуваєте дискомфорт через карантин?
– Так, зараз важко тренуватися, тому що всі зали зачинені на карантин. З цим є трохи проблеми. Але ми виходимо з ситуації, адже можна тренуватися вдома, на велосипеді покататись там, де немає людей.

– Щось приймаєте для підвищення імунітету?
– Особливо нічого. Стараюся їсти більше фруктів.

– Декілька днів тому було перенесено Літні Олімпійські ігри на наступний рік. Як ставитеся до цього і чи підтримуєте це рішення?
– Думаю, МОК правильно зробив, адже ніхто не знає, як довго ще ця ситуація затягнеться. Та й під час карантину, зрозуміло, спортсмени не мають можливості проводити повноцінну підготовку до Ігор.

– За підсумками сезону 2019/2020 ви стали 10-ю на Кубку націй і 23-ю на Кубку світу. Це тільки трішки гірше, ніж було попереднього сезону – найкращого за час ваших виступів на цих змаганнях. Як оцінюєте минулий сезон? Задоволені чи хотілося більшого?
– Звісно, хотілося більшого. Завжди хочеться більшого. Минулого сезону багато на що впливала погода, тому що в більшості країнах, де ми були, було тепло і лід був досить м’який. А в нас, коли жорсткий лід, санки їдуть швидше, ніж тоді, коли падає сніг чи дощ. Від цього теж залежить результат. Бувало також, що через хвилювання, через свою психологію я не могла показати хороший результат. На останньому етапі Кубка світу мене, на жаль, дискваліфікували і через це я не отримала ніяких очок.

– За що в санному спорті бувають дискваліфікації? Зокрема, наші санкарі не рідко через це страждають.
– Буває за перегрів перед стартом полозів на санках. Буває, за зайву вагу. Можна, до прикладу, поїсти зранку трішки більше, не перевірити себе перед стартом і за це можуть дискваліфікувати.

Перед заїздом провіряють повністю санки, їхню вагу, вагу спортсмена. І є спеціальний прилад, яким вимірюють температуру полозів. З’їхати тобі дадуть, але до змагань тебе не допустять, якщо є якесь порушення.

– А по вазі які обмеження у змаганнях жінок і чоловіків?
– Санки можуть важити в жінок і чоловіків не більше 25 кг, а в двійок не більше 30-ти. В жінок, якщо твоя власна вага менше 75 кг, то ти можеш на себе одягати щось додатково. Залежно від того, скільки важиш, стільки можна додаткової ваги на себе одягнути. В чоловіків аналогічно. Моя гранична вага 102 кг – разом з санками, екіпіруванням.

– Які найвдаліші старти цього сезону виділите?
– Непогано я виступила в січні у Ліллегаммері (Норвегія) на чемпіонаті Європи – це не рахуючи командну естафету, бо я там трошки зіпсувала. Зайняла 15-те місце в одиночних змаганнях. В Сігулді (Латвія), також в січні, непогано проїхала перший заїзд, а на другий заїзд зіпсувалась погода, потепліло, там час був гірший, але досить непогано проїхала. Стала 21-ю на етапі Кубка світу. Цікаво було в лютому у німецькому Вінтерберзі. Там багато країн відмовлялись їхати, тому що перед тим місто накрив ураган і була дуже погана траса. Спочатку відміняли старт, потім ми таки їхали. Я стала 14-ю на етапі Кубка світу.

– Етапи Кубка націй передують етапам Кубка світу, є відбірковими до них. Охарактеризуйте одні змагання та інші.
– В нас є група сильніших, яка складається з 12 жінок. Вона формується за сумою результатів на трьох останніх етапах Кубка світу. Якщо спортсменка в ТОП-12, то потрапляє напряму на етап Кубка світу. Інші проходять кваліфікацію через Кубок націй. Я б не сказала, що в Кубку націй беруть участь набагато слабші дівчата, ніж у групі сильніших. Тому що вони дуже часто міняються – хтось випадає з групи сильніших, хтось входить. Все залежить від кожного етапу Кубка.

– Ви брали участь у двох Олімпійських іграх. Чим вони найбільше запам’яталися? Чим вони особливі, якщо порівнювати з чемпіонатами світу і Європи, Кубками світу?
– На Олімпійських іграх набагато більше хвилювання, ніж на інших змаганнях. Чим запам’ятались? Атмосферою. Дуже дружні люди, завжди хочуть тобі допомогти чимось. Спортсмени з інших країн підходять, запитують, що не виходить, намагаються допомогти.

– Що найбільше почерпнули з участі в Олімпійських іграх? Який найбільший досвід взяли?
– Кожні змагання дають якийсь новий досвід, збагачують в плані досвіду, зміцнюють характер. Те саме і з Олімпійськими іграми.

– Ви досвідчена спортсменка, пройшли дві Олімпіади. Попри це, як ви сказали, хвилювання часом бере верх?
– Знаєте, якщо не буде хвилювання, то можна завершувати кар’єру. З кожним роком в нас покращуються результати, якщо дивитися статистику, зменшується відставання від лідерів. І завжди на кожному старті хочеться показати якнайкращий результат, оскільки бачиш, що проведена робота дає свій результат.

– Що потрібно спортсменам нашої збірної для того щоб займати вищі місця?
– Хочеться більше зборів на професійних трасах. У нас в Україні, на жаль, таких немає. Хотілось би мати можливість більше експериментувати з санками. Так, зараз Міністерство збільшило нам фінансування, купує інвентар – частіше і більше, ніж це бувало раніше, але все рівно завжди треба пробувати щось нове. Спортсмени інших країн після закінчення сезону їдуть на якусь трасу і пробують щось нове, експериментують з санками, можуть перепробувати п’ять різних санок. А в нас немає такої можливості.

– Як проходитиме відбір на Зимові Олімпійські ігри 2022 року в Пекіні?
– У 2021 році, коли розпочнеться сезон, буде п’ять етапів Кубка світу. За їх підсумком 35 найкращих жінок і чоловіків отримають ліцензії.

– Олено, відділення НОК України у Львівській області визнало вас найкращою спортсменкою Львівщини у січні 2018 року. Пам’ятаєте цю подію?
– Так, звісно, пам’ятаю. Це було дуже неочікувано для мене, тому що зазвичай нагороджують більш видатних спортсменів, які займають призові місця на різних змаганнях світового класу. А тоді вибрали мене. Я була дуже рада і здивована. І я надіюся, що в майбутньому зможу ще раз отримати таку статуетку.

– Що можете побажати уболівальникам спорту, простим людям в цей непростий час?
– Хочу побажати: бережіть себе, залишайтесь вдома, а якщо конче потрібно кудись вийти, то одягайте маски, рукавиці, мийте руки, користуйтесь антисептиками. Словом, бережіть себе і вболівайте за спорт!
Василь ТАНКЕВИЧ, Юрій ТУРЯНСЬКИЙ, відділення НОК України у Львівській області

Інші новини

ukУкраїнська