В Словенії відкрито пам’ятну дошку Івану Боберському

26/09/2020

23 вересня 2020 року в Словенії відбулася офіційна церемонія відкриття пам’ятної таблиці відомому педагогу, основоположнику українського тіловиховання, військово-політичному діячу, представнику ЗУНР у США та Канаді Івану Боберському.

24 вересня 2020 року на сайті Посольства України в Республіці Словенія з’явилася інформація такого змісту:

«В Словенії відкрито пам’ятну дошку Івану Боберському.

23 вересня в Словенії відбулася непересічна подія в українсько-словенських культурних відносинах – відбулася офіційна церемонія відкриття пам’ятної дошки відомому педагогу, діячу української національної фізичної культури, на честь якого у 2019 р. перейменували ЛДУ фізичної культури, почесному представнику ЗУНР в США та Канаді Івану Боберському, який останні роки свого життя прожив у місті Тржіч.

Захід урочисто відкрили посол України Михайло Бродович та мер міста Тржіч Борут Сайовіц. У виступах обидві сторони відзначили той неоціненний внесок, який протягом свого життя зробив Іван Боберський як в Україні, так і в Словенії.

Знаковим стало також те, що вшанування пам’яті відомого українського спортсмена Івана Боберського відбулося саме в День словенського спорту, який вперше відзначається на державному рівні.

З детальною інформацією про життя та діяльність Івана Боберського можна ознайомитися за посиланням.

Висловлюємо щиру вдячність почесному консулу України у місті Веленьє Роберту Худоурніку за надане сприяння в організації заходу».

Нагадаю про те, що Іван Боберський упродовж 1932–1947 років проживав у Тржичі звідки родом була його дружина. У 1930-х роках він активно займався суспільно-культурною діяльністю. У 1933 році обраний почесним головою «Союзу українських сокільських організацій за кордоном». У 1936 році побував на ІV зимових Олімпійських іграх у Ґарміш-Партенкірхені та ХІ літніх Олімпійських іграх у Берліні, де написав низку публікацій на олімпійську тематику. У 1930–40-х роках видав праці «Українське сокільство» (Львів, 1939 р.), «Помічення про анґлійський пласт» (Львів, 1939 р.), «Вільноручні вправи» (Краків, 1940 р.) та ін. У словенський період свого життя Іван Боберський впорядковував багатющий архів, книгозбірню, писав статті та спогади, листувався з різними українськими інституціями та особами. Особливо допомагав українському товариству «Сокіл-Батько» у Львові (був його головою упродовж 1908–1918 років). 17 серпня 1947 року Іван Боберський відійшов у вічність. 19 серпня місцем його останнього спочинку став родинний гробівець Поллаків на кладовищі міста Тржич.

У 1990–2000-х роках Тржич неодноразово відвідували делегації з Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського. У листопаді 2018 року Посольству України в Республіці Словенія було надано всю необхідну інформацію про Івана Боберського та про період його життя у Словенії.

Отож, щиро дякуємо Послу України в Республіці Словенія Михайлові Бродовичу та усім причетним до цієї величної події! Слава Іванові Боберському! Слава Україні!

П. С. А тим часом у Львові давно вже визріла ідея встановлення пам’ятника Іванові Боберському та видання повного зібрання його праць. Сподіваюся, це вдасться втілити до 150-річчя від дня його народження, яке відзначатимемо у 2023 році!
доцент кафедри олімпійської освіти
Львівського державного університету
фізичної культури імені Івана Боберського
Андрій Сова

Інші новини

ukУкраїнська